Radial spherical plain bearing GE240-DO-2RS
Main dimensions for GE240-DO-2RS
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 240.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.030 mm |
| D | 340.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.040 mm |
| B | 140.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.300 mm |
| C | 100.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.800 mm |
| dK | 300.00 mm | diameter head circle |
| α | 8 ° | max tilting angle |
| r1s min. | 1.10 mm | min. edge distance |
| r2s min. | 1.10 mm | min. edge distance |
| da min. | 265.30 mm | connection dimension |
| Da max. | 295.00 mm | connection dimension |