Radial spherical plain bearing GE50-DO-2RS
Main dimensions for GE50-DO-2RS
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 50.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.012 mm |
| D | 75.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.013 mm |
| B | 35.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.120 mm |
| C | 28.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.300 mm |
| dK | 66.00 mm | diameter head circle |
| α | 6 ° | max tilting angle |
| r1s min. | 0.60 mm | min. edge distance |
| r2s min. | 1.00 mm | min. edge distance |
| da min. | 55.90 mm | connection dimension |
| Da max. | 63.00 mm | connection dimension |