Radial spherical plain bearing GE120-DO-2RS
Main dimensions for GE120-DO-2RS
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 120.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.020 mm |
| D | 180.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.025 mm |
| B | 85.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.200 mm |
| C | 70.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.500 mm |
| dK | 160.00 mm | diameter head circle |
| α | 6 ° | max tilting angle |
| r1s min. | 1.00 mm | min. edge distance |
| r2s min. | 1.00 mm | min. edge distance |
| da min. | 135.50 mm | connection dimension |
| Da max. | 150.00 mm | connection dimension |