Spherical roller bearing 241/670ECA/W33
Main dimensions for 241/670ECA/W33
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 670.00 mm | shaft diameter |
| D | 1,090.00 mm | outer diameter |
| B | 412.00 mm | width |
| d2 | 782.00 mm | Inner ring shoulder diameter |
| D1 | 942.00 mm | Turning diameter of the outer ring |
| b | 22.30 mm | Width of the circumferential groove |
| da min. | 702.00 mm | diameter of the shaft contact surface |
| ra max. | 6.00 mm | rounding radius |