Spherical roller bearing 238/850CAMAK/W20
Main dimensions for 238/850CAMAK/W20
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 850.00 mm | shaft diameter |
| D | 1,030.00 mm | outer diameter |
| B | 136.00 mm | width |
| d2 | 910.00 mm | Inner ring shoulder diameter |
| D1 | 981.00 mm | Turning diameter of the outer ring |
| da min. | 868.00 mm | diameter of the shaft contact surface |
| ra max. | 4.00 mm | rounding radius |