Spherical roller bearing 232/710CA/W33
Main dimensions for 232/710CA/W33
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 710.00 mm | shaft diameter |
| D | 1,280.00 mm | outer diameter |
| B | 450.00 mm | width |
| d2 | 875.00 mm | Inner ring shoulder diameter |
| D1 | 1,097.00 mm | Turning diameter of the outer ring |
| b | 22.30 mm | Width of the circumferential groove |
| da min. | 758.00 mm | diameter of the shaft contact surface |
| ra max. | 10.00 mm | rounding radius |