Korsad rullager RB10016-C1-P2
Huvuddimensioner för RB10016-C1-P2
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| d | 100,00 mm | Axeldiameter, tolerans: 0 / -0,020 mm |
| D | 140,00 mm | yttre diameter, tolerans: 0 / -0,018 mm |
| dP | 119,30 mm | Diameter på rullens stigningscirkel |
| B | 16,00 mm | bredd, tolerans: 0 / -0,075 mm |
| B1 | 16,00 mm | bredd, tolerans: 0 / -0,10 mm |
| rmin | 3,50 mm | min. kantavstånd |
| ds | 109,00 mm | Inre ringanslutningsdimension |
| Dh | 129,00 mm | Yttre ringanslutningsdimension |