Crossed roller bearing SX0118/500-RR Dimension series 18 according to DIN 616
Main dimensions for SX0118/500-RR
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| di | 500.00 mm | inner diameter, tolerance: +0.008 mm / -0.032 mm |
| Da | 620.00 mm | outer diameter, tolerance: +0 mm / -0.044 mm |
| H | 56.00 mm | Height of outer ring, tolerance: + / 56 mm |
| h | 56.00 mm | Height of inner ring, tolerance: + / -0.05 mm |
| da | 558.80 mm | outer diameter inner ring |
| Di | 561.20 mm | inner diameter outer ring |
| rs min | 3.00 mm | chamfer dimension |
| S | 25.00 mm | diameter lubrication hole |
| DM | 560.00 mm | rolling element center circle diameter |
Performance data for SX0118/500-RR
|---|---|---|
| Ca | 560 kN | dynamic load rating, axial |
| C0a | 2,538 kN | static load rating, axial |
| Cr | 355 kN | dynamic load rating, radial |
| C0r | 1,244 kN | static load rating, radial |
| 0.040 mm | Running accuracy, radial | |
| 0.010 mm | Running accuracy, axial | |