Crossed roller bearing RB15013-U-C1-P2 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB15013-U-C1-P2
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 150.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.025 mm |
| D | 180.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.030 mm |
| dP | 164.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 13.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.100 mm |
| B1 | 13.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| rmin | 2.50 mm | min. edge distance |
| ds | 157.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 172.00 mm | Shoulder hight outer ring |