Crossed roller bearing RB13015-U-C1-P2 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB13015-U-C1-P2
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 130.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.025 mm |
| D | 160.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.025 mm |
| dP | 144.50 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 15.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.100 mm |
| B1 | 15.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| rmin | 3.50 mm | min. edge distance |
| ds | 137.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 152.00 mm | Shoulder hight outer ring |