Korsad rullager SX0118/500-VSP-RR
Huvuddimensioner för SX0118/500-VSP-RR
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| di | 500,00 mm | innerdiameter, tolerans: +0,008 mm / -0,032 mm |
| Da | 620,00 mm | yttre diameter, tolerans: +0 mm / -0,044 mm |
| H | 56,00 mm | , tolerans: + / 56 mm |
| h | 56,00 mm | , tolerans: + / -0,05 mm |
| da | 558,80 mm | yttre diameter |
| Di | 561,20 mm | innerdiameter |
| rs min | 3,00 mm | |
| S | 25,00 mm | diameter smörjhål |
| DM | 560,00 mm |
Prestationsdata för SX0118/500-VSP-RR
|---|---|---|
| Ca | 560 kN | dynamisk belastning, axiell |
| C0a | 2.538 kN | statisk belastning, axiell |
| Cr | 355 kN | dynamisk belastning, radiell |
| C0r | 1.244 kN | statisk belastning, radiell |
| 0,040 mm | ||
| 0,010 mm | ||