Drawn cup needle roller bearing open SCH813-PR
Main dimensions for SCH813-PR
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| Fw | 12.700 mm | enveloping circle |
| 0.500 inch | enveloping circle | |
| D | 19.050 mm | Outer diameter |
| 0.750 inch | Outer diameter | |
| C | 20.638 mm | Width |
| 0.813 inch | Width |