Crossed roller bearing RB40035-CC0-USP Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB40035-CC0-USP
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 400.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / 0 mm |
| D | 480.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / 0 mm |
| dP | 440.30 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 35.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.150 mm |
| B1 | 35.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.20 mm |
| rmin | 5.00 mm | min. edge distance |
| ds | 422.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 459.00 mm | Shoulder hight outer ring |