Crossed roller bearing RB35020-UU-CC0-P2 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB35020-UU-CC0-P2
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 350.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.040 mm |
| D | 400.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.045 mm |
| dP | 373.40 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 20.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.150 mm |
| B1 | 20.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.20 mm |
| rmin | 3.50 mm | min. edge distance |
| ds | 363.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 383.00 mm | Shoulder hight outer ring |