Crossed roller bearing RB30035-UU-CC0-P2 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB30035-UU-CC0-P2
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 300.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.035 mm |
| D | 395.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.040 mm |
| dP | 345.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 35.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.120 mm |
| B1 | 35.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.15 mm |
| rmin | 5.00 mm | min. edge distance |
| ds | 322.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 368.00 mm | Shoulder hight outer ring |