Crossed roller bearing RB30040-UU-C0-P0 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB30040-UU-C0-P0
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 300.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.035 mm |
| D | 405.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.045 mm |
| dP | 351.60 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 40.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.120 mm |
| B1 | 40.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.15 mm |
| rmin | 6.00 mm | min. edge distance |
| ds | 326.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 377.00 mm | Shoulder hight outer ring |