Crossed roller bearing RB30025-UU-CC0-P6 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB30025-UU-CC0-P6
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 300.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.035 mm |
| D | 360.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.040 mm |
| dP | 328.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 25.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.120 mm |
| B1 | 25.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.15 mm |
| rmin | 3.50 mm | min. edge distance |
| ds | 315.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 340.00 mm | Shoulder hight outer ring |