Crossed roller bearing RB20035-UU-CC0-P6 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB20035-UU-CC0-P6
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 200.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.030 mm |
| D | 295.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.035 mm |
| dP | 247.70 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 35.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.100 mm |
| B1 | 35.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| rmin | 5.00 mm | min. edge distance |
| ds | 225.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 270.00 mm | Shoulder hight outer ring |