Stud type track rollers KRVE72-PP-B
Main dimensions for KRVE72-PP-B
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| D | 72.00 mm | outer diameter, Track roller |
| d | 28.00 mm | diameter of roller stud / stud |
| B | 80.00 mm | Width of roll pin |
| C | 29.00 mm | Width of the outer ring |
| C1 | 0.80 mm | overhang axial washer |