Stud type track rollers KRVE30-PP-B
Main dimensions for KRVE30-PP-B
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| D | 30.00 mm | outer diameter, Track roller |
| d | 12.00 mm | diameter of roller stud / stud |
| B | 40.00 mm | Width of roll pin |
| C | 14.00 mm | Width of the outer ring |
| C1 | 0.60 mm | overhang axial washer |