Sfæriske rullelejer (opdelt) 231SM360-MA
Hoveddimensioner til 231SM360-MA
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| d | 360,00 mm | Aksel diameter |
| D | 620,00 mm | ydre diameter |
| B | 194,00 mm | bredde |
| r1 min. | 5,00 mm | min. kantafstand |
Præstationsdata for 231SM360-MA
|---|---|---|
| Cr | 3.900.000 N | dynamisk belastningsgrad, radial |
| C0r | 6.950.000 N | statisk belastning, radial |
| Cur | 420.000 N | udmattelsesgrænsebelastning, radial |
| nG | 300 min-1 | begrænse hastighed |
| Fa max. | 60.000 N | Maksimal aksial belastning |
| Mi | 295,00 Nm | Tilspændingsmoment spændeskrue (Indvendig ring) |
| Ma | 69,00 Nm | Tilspændingsmoment spændeskrue (Yderring) |