Sfæriske rullelejer (opdelt) 231SM110-MA
Hoveddimensioner til 231SM110-MA
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| d | 110,00 mm | Aksel diameter |
| D | 200,00 mm | ydre diameter |
| B | 62,00 mm | bredde |
| r1 min. | 2,00 mm | min. kantafstand |
Præstationsdata for 231SM110-MA
|---|---|---|
| Cr | 390.000 N | dynamisk belastningsgrad, radial |
| C0r | 570.000 N | statisk belastning, radial |
| Cur | 39.000 N | udmattelsesgrænsebelastning, radial |
| nG | 1.000 min-1 | begrænse hastighed |
| Fa max. | 14.000 N | Maksimal aksial belastning |
| Mi | 35,00 Nm | Tilspændingsmoment spændeskrue (Indvendig ring) |
| Ma | 8,00 Nm | Tilspændingsmoment spændeskrue (Yderring) |