Korsad rullager RA13008-UU-C0-USP
Huvuddimensioner för RA13008-UU-C0-USP
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| d | 130,00 mm | Axeldiameter, tolerans: 0 / 0 mm |
| D | 146,00 mm | yttre diameter, tolerans: 0 / 0 mm |
| dP | 137,00 mm | Diameter på rullens stigningscirkel |
| B | 8,00 mm | bredd, tolerans: 0 / -0,120 mm |
| B1 | 8,00 mm | bredd, tolerans: 0 / -0,12 mm |
| a | 2,00 mm | |
| b | 0,80 mm | |
| rmin | 0,50 mm | min. kantavstånd |
| ds | 133,50 mm | Inre ringanslutningsdimension |
| Dh | 140,50 mm | Yttre ringanslutningsdimension |