Kedjehjulsskiva KRS10B-1-Z009
Huvuddimensioner för KRS10B-1-Z009
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| z | 9 | antal tänder |
| pt | 5/8" 15,88 mm |
Pitch (tum) - Mått för rullkedja Pitch (metrisk) - Mått för rullkedja |
| b1 | 3/8" 9,65 mm |
Intern bredd (tum) - Mått för rullkedja Intern bredd (metrisk) - Mått för rullkedja |
| d1 | 10,16 mm | Rulldiameter - Mått för rullkedja |
| Dk | 52,60 mm | Spetsdiameter (växel) |
| Dt | 46,42 mm | Delningscirkeldiameter (växel) |
| D | 10,00 mm | Pilothålets diameter |
| C | 1,60 mm | Radiebredd |
| r | 16,00 mm | Växelradie |
| Zb | 9,10 mm | Tandbredd |