Sprocket disc KRS10B-1-Z009
Main dimensions for KRS10B-1-Z009
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| z | 9 | number of teeth |
| pt | 5/8" 15.88 mm |
Pitch (inch) - Dimensions for roller chain Pitch (metric) - Dimensions for roller chain |
| b1 | 3/8" 9.65 mm |
| d1 | 10.16 mm | Roller diameter - Dimensions for roller chain |
| Dk | 52.60 mm | Tip diameter (gearing) |
| Dt | 46.42 mm | Pitch circle diameter (gearing) |
| D | 10.00 mm | Diameter of pilot hole |
| C | 1.60 mm | Radius width |
| r | 16.00 mm | Gear radius |
| Zb | 9.10 mm | Tooth width |