Dubbla kedjehjulsskiva DKRS12B-Z016-016
Huvuddimensioner för DKRS12B-Z016-016
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| z | 16 | antal tänder |
| pt | 3/4" 19,05 mm |
Pitch (tum) - Mått för rullkedja Pitch (metrisk) - Mått för rullkedja |
| b1 | 7/16" 11,68 mm |
Intern bredd (tum) - Mått för rullkedja Intern bredd (metrisk) - Mått för rullkedja |
| d1 | 12,07 mm | Rulldiameter - Mått för rullkedja |
| Dk | 105,50 mm | Spetsdiameter (växel) |
| Dt | 97,65 mm | Delningscirkeldiameter (växel) |
| D | 16,00 mm | Pilothålets diameter |
| C | 2,00 mm | Radiebredd |
| r | 19,00 mm | Växelradie |
| Zb | 11,10 mm | Tandbredd |