Axiell vinkelkontaktkullager BSB060120-T
Huvuddimensioner för BSB060120-T
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| d | 60,00 mm | Axeldiameter (tolerans: 0 / -0,007 mm) |
| D | 120,00 mm | yttre diameter (tolerans: 0 / -0,008 mm) |
| B | 20,00 mm | bredd (tolerans: -0,15 mm) |
| rmin. | 1,50 mm | min. kantavstånd |
| r1 min. | 1,50 mm | min. kantavstånd |
| a | 88,00 mm | Avstånd till tryckkonspets |
| Da | 100,50 mm | Kontakt diameter hus skuldra (H12) |
| da | 79,50 mm | Växtdiameter husskuldra (h12) |
Prestationsdata för BSB060120-T
|---|---|---|
| Ca | 64.000 N | dynamisk belastning, axiell |
| C0a | 196.000 N | statisk belastning, axiell |
| Cua | 8.700 N | utmattningsgränslast, axiell |
| nG Fett | 3.800 min-1 | Begränsande hastighet med smörjning |
| nGϑ | 2.300 min-1 | Termiskt tillåten hastighet |
| 3 µm | Axial utlopp (innerring) | |
| MR | 0,380 Nm | Lagerfriktionsmoment |