Slewing bearings VSI250755-H-ZT-RL0
4 conical grease nipples, DIN 71412-A S8x1, evenly distributed around the circumference
Main dimensions for VSI250755-H-ZT-RL0
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| di | 610.00 mm | inner diameter |
| DaZT -IT8 | 853.00 mm | Centering diameter Outer ring (tolerance: -IT8) |
| Di | 753.00 mm | inner diameter Outer ring |
| daZT -IT8 | 755.00 mm | Centering diameter Inner ring (tolerance: -IT8) |
| La | 815.00 mm | Pitch circle mounting bore hole Outer ring |
| Li | 694.00 mm | Pitch circle mounting bore hole Inner ring |
| ni | 24 | Number of holes on inner ring |
| Fr | 290 kN | Permissible frictional connection of fastening screws |
| d0 | 630.00 mm | Pitch circle diameter of the gearing |