Crossed roller bearing RB50040-C1-P2 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB50040-C1-P2
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 500.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.045 mm |
| D | 600.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.050 mm |
| dP | 548.80 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 40.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.150 mm |
| B1 | 40.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.20 mm |
| rmin | 6.00 mm | min. edge distance |
| ds | 526.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 572.00 mm | Shoulder hight outer ring |