Crossed roller bearing RB25040-UU-CC0-PE2 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB25040-UU-CC0-PE2
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 250.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.012 mm |
| D | 355.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.015 mm |
| dP | 300.70 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 40.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.100 mm |
| B1 | 40.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| rmin | 6.00 mm | min. edge distance |
| ds | 275.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 326.00 mm | Shoulder hight outer ring |