Crossed roller bearing RB20030-UU-C1-P4 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB20030-UU-C1-P4
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 200.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.030 mm |
| D | 280.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.035 mm |
| dP | 240.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 30.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.100 mm |
| B1 | 30.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| rmin | 4.50 mm | min. edge distance |
| ds | 221.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 258.00 mm | Shoulder hight outer ring |