Crossed roller bearing RB18025-UU-CC0-PE5 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB18025-UU-CC0-PE5
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 180.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.013 mm |
| D | 240.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.015 mm |
| dP | 210.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 25.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.100 mm |
| B1 | 25.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| rmin | 3.50 mm | min. edge distance |
| ds | 195.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 225.00 mm | Shoulder hight outer ring |