Crossed roller bearing RB17020-UU-C0-P6 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB17020-UU-C0-P6
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 170.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.025 mm |
| D | 220.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.030 mm |
| dP | 191.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 20.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.100 mm |
| B1 | 20.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| rmin | 3.50 mm | min. edge distance |
| ds | 184.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 198.00 mm | Shoulder hight outer ring |