Crossed roller bearing RB15030-UU-CC0-PE4 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RB15030-UU-CC0-PE4
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 150.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.010 mm |
| D | 230.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.011 mm |
| dP | 188.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 30.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.100 mm |
| B1 | 30.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| rmin | 4.50 mm | min. edge distance |
| ds | 173.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 211.00 mm | Shoulder hight outer ring |