Crossed roller bearing RA20013C-UU-C1-PE5 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RA20013C-UU-C1-PE5
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 200.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.015 mm |
| D | 226.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.015 mm |
| dP | 212.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 13.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.120 mm |
| B1 | 13.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| d1 | 2.00 mm | lubrication hole |
| rmin | 0.80 mm | min. edge distance |
| ds | 205.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 219.00 mm | Shoulder hight outer ring |