Crossed roller bearing RA19013-UU-C0-PE5 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RA19013-UU-C0-PE5
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 190.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.015 mm |
| D | 216.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.015 mm |
| dP | 202.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 13.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.120 mm |
| B1 | 13.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| a | 2.50 mm | lubcrication whole |
| b | 1.60 mm | lubcrication whole |
| rmin | 0.80 mm | min. edge distance |
| ds | 195.00 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 209.00 mm | Shoulder hight outer ring |