Crossed roller bearing RA11008C-UU-C1-PE6 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RA11008C-UU-C1-PE6
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 110.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.015 mm |
| D | 126.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.015 mm |
| dP | 117.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 8.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.120 mm |
| B1 | 8.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| d1 | 1.50 mm | lubrication hole |
| rmin | 0.50 mm | min. edge distance |
| ds | 113.50 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 120.50 mm | Shoulder hight outer ring |