Crossed roller bearing RA10008C-C0-P6 Devided outer ring for inner ring rotation
Main dimensions for RA10008C-C0-P6
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 100.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.020 mm |
| D | 116.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.015 mm |
| dP | 107.00 mm | Roller pitch circle diameter |
| B | 8.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.120 mm |
| B1 | 8.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.12 mm |
| d1 | 1.50 mm | lubrication hole |
| rmin | 0.50 mm | min. edge distance |
| ds | 103.50 mm | Inner ring connection dimension |
| Dh | 110.50 mm | Shoulder hight outer ring |