Stud type track roller KR40-PP-RR
Main dimensions for KR40-PP-RR
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| D | 40.00 mm | outer diameter, Track roller |
| d | 18.00 mm | diameter of roller stud / stud |
| B | 58.00 mm | Width of roll pin |
| B1 | 36.50 mm | Spigot length |
| C | 20.00 mm | Width of the outer ring |
| C1 | 0.80 mm | overhang axial washer |