Hydraulic rod end GIHNRK125-LO
Main dimensions for GIHNRK125-LO
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 125.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0.040 mm |
| D | 180.00 mm | outer diameter, bearing |
| B | 125.00 mm | tolerance: -0.400 mm |
| dK | 160.00 mm | Head circle diameter |
| d1 | 138.00 mm | Outer collar diameter of the inner ring |
| d2 | 262.00 mm | Outer eye diameter |
| d3 | M100x3-LH | Internal thread, right-hand thread |
| d4 | 135.00 mm | Shaft diameter shoulder |
| d5 | 200.00 mm | Shaft diameter shoulder |
| h1 | 260.00 mm | Shaft length, head |
| C1 | 102.00 mm | Width of the rod end |
| ɑ | 4.00 mm | Tilt angle |
| l3 | 113.00 mm | Thread length |
| l4 | 405.00 mm | overall length |
| l7 | 120.00 mm | Distance between bore to thread shaft start |
Performance data for GIHNRK125-LO
|---|---|---|
| Cr | 950,000 N | dynamic load rating, radial |
| C0r | 1,393,000 N | static load rating, radial (Head load capacity) |
| CNmin | mm | minimal radial clearance |
| CNmax | 0.17 mm | maximum radial clearance |