Spherical roller bearings (divided) 231SM320-MA
Main dimensions for 231SM320-MA
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 320.00 mm | shaft diameter |
| D | 580.00 mm | outer diameter |
| B | 190.00 mm | width |
| r1 min. | 5.00 mm | min. edge distance |
Performance data for 231SM320-MA
|---|---|---|
| Cr | 3,100,000 N | dynamic load rating, radial |
| C0r | 5,200,000 N | static load rating, radial |
| Cur | 325,000 N | fatigue limit load, radial |
| nG | 340 min-1 | limit speed |
| Fa max. | 60,000 N | Maximum axial load |
| Mi | 295.00 Nm | Tightening torque clamping screw (Inner ring) |
| Ma | 190.00 Nm | Tightening torque clamping screw (Outer ring) |