Krydset rulleleje RB2008-UU-C1-P0
Hoveddimensioner til RB2008-UU-C1-P0
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| d | 20,00 mm | Aksel diameter, tolerance: 0 / -0,010 mm |
| D | 36,00 mm | ydre diameter, tolerance: 0 / 0 mm |
| dP | 27,00 mm | Diameter på rullens stigningscirkel |
| B | 8,00 mm | bredde, tolerance: 0 / -0,075 mm |
| B1 | 8,00 mm | bredde, tolerance: 0 / -0,10 mm |
| rmin | 2,00 mm | min. kantafstand |
| ds | 23,50 mm | Indvendig ringforbindelsesdimension |
| Dh | 30,50 mm | Yderring tilslutning dimension |