Krydset rulleleje RB14016-CC0-P0
Hoveddimensioner til RB14016-CC0-P0
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| d | 140,00 mm | Aksel diameter, tolerance: 0 / -0,025 mm |
| D | 175,00 mm | ydre diameter, tolerance: 0 / -0,025 mm |
| dP | 154,80 mm | Diameter på rullens stigningscirkel |
| B | 16,00 mm | bredde, tolerance: 0 / -0,100 mm |
| B1 | 16,00 mm | bredde, tolerance: 0 / -0,12 mm |
| rmin | 2,50 mm | min. kantafstand |
| ds | 147,00 mm | Indvendig ringforbindelsesdimension |
| Dh | 162,00 mm | Yderring tilslutning dimension |