Krydset rulleleje RB10016-C0-P5
Hoveddimensioner til RB10016-C0-P5
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| d | 100,00 mm | Aksel diameter, tolerance: 0 / -0,020 mm |
| D | 140,00 mm | ydre diameter, tolerance: 0 / -0,018 mm |
| dP | 119,30 mm | Diameter på rullens stigningscirkel |
| B | 16,00 mm | bredde, tolerance: 0 / -0,075 mm |
| B1 | 16,00 mm | bredde, tolerance: 0 / -0,10 mm |
| rmin | 3,50 mm | min. kantafstand |
| ds | 109,00 mm | Indvendig ringforbindelsesdimension |
| Dh | 129,00 mm | Yderring tilslutning dimension |