Radial stangende GAKL30-PB
Hoveddimensioner til GAKL30-PB
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| d | 30,00 mm | Aksel diameter, tolerance: 0,021 mm, (boringstolerance: H7 (aritmetisk middelværdi)) |
| D | 55,00 mm | udvendig diameter, leje |
| B | 37,00 mm | tolerance: -0,120 mm |
| dK | 50,80 mm | Hovedcirkeldiameter |
| d1 | 34,80 mm | Ydre kravediameter på inderringen |
| d2 | 70,00 mm | Ydre øjendiameter |
| d3 | M30x2-LH | Udvendigt gevind, venstregevind |
| h | 110,00 mm | Skaftlængde, hoved |
| C1 | 25,00 mm | Bredde af stangenden |
| ɑ | 17,00 mm | Tilt vinkel |
| l1 | 66,00 mm | Aksellængde udvendigt gevind |
| l2 | 145,00 mm | samlet længde |
| l7 | 37,00 mm | Afstand mellem boring til gevindakselstart |
| r1s | 0,30 mm | min. kantafstand |
Præstationsdata for GAKL30-PB
|---|---|---|
| Cr | 64.000 N | dynamisk belastningsgrad, radial |
| C0r | 95.900 N | statisk belastning, radial (Hovedbelastningskapacitet) |
| CNmin | 0 mm | minimal radial frigang |
| CNmax | 0,04 mm | maksimum radial frigang |