Kedjehjulsskiva KRS20B-2-Z011
Huvuddimensioner för KRS20B-2-Z011
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| z | 11 | antal tänder |
| pt | 1" 1/4 31,75 mm |
Pitch (tum) - Mått för rullkedja Pitch (metrisk) - Mått för rullkedja |
| b1 | 3/4 19,56 mm |
Intern bredd (tum) - Mått för rullkedja Intern bredd (metrisk) - Mått för rullkedja |
| d1 | 19,05 mm | Rulldiameter - Mått för rullkedja |
| Dk | 127,80 mm | Spetsdiameter (växel) |
| Dt | 112,68 mm | Delningscirkeldiameter (växel) |
| D | 20,00 mm | Pilothålets diameter |
| C | 3,50 mm | Radiebredd |
| r | 32,00 mm | Växelradie |
| Zb | 18,20 mm | Tandbredd |
| h2 | 54,60 mm | Tandbredd |