Kedjehjulsskiva KRS08B-3-Z013
Huvuddimensioner för KRS08B-3-Z013
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| z | 13 | antal tänder |
| pt | 1/2" 12,70 mm |
Pitch (tum) - Mått för rullkedja Pitch (metrisk) - Mått för rullkedja |
| b1 | 5/16" 7,75 mm |
Intern bredd (tum) - Mått för rullkedja Intern bredd (metrisk) - Mått för rullkedja |
| d1 | 8,51 mm | Rulldiameter - Mått för rullkedja |
| Dk | 57,40 mm | Spetsdiameter (växel) |
| Dt | 53,06 mm | Delningscirkeldiameter (växel) |
| D | 14,00 mm | Pilothålets diameter |
| C | 1,30 mm | Radiebredd |
| r | 13,00 mm | Växelradie |
| Zb | 7,00 mm | Tandbredd |
| h3 | 34,90 mm | Tandbredd |