Radiell stavände GAKL22-PB
Huvuddimensioner för GAKL22-PB
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| d | 22,00 mm | Axeldiameter, tolerans: 0,021 mm, (håltolerans: H7 (arithmetiskt medelvärde)) |
| D | 42,00 mm | ytterdiameter, lager |
| B | 28,00 mm | tolerans: -0,120 mm |
| dK | 38,10 mm | Huvudets cirkeldiameter |
| d1 | 25,80 mm | Ytterkrage diameter på innerringen |
| d2 | 54,00 mm | Ytterögondiameter |
| d3 | M22x1,5-LH | Utvändig gänga, vänstergänga |
| h | 84,00 mm | Skaftlängd, huvud |
| C1 | 20,00 mm | Bredd på spöänden |
| ɑ | 15,00 mm | Lutningsvinkel |
| l1 | 48,00 mm | Axellängd utvändig gänga |
| l2 | 111,00 mm | total längd |
| l7 | 29,00 mm | Avstånd mellan hål till gängaxelstart |
| r1s | 0,30 mm | min. kantavstånd |
Prestationsdata för GAKL22-PB
|---|---|---|
| Cr | 38.000 N | dynamisk belastning, radiell |
| C0r | 61.100 N | statisk belastning, radiell (Huvudets belastningskapacitet) |
| CNmin | 0 mm | minimal radiellt spel |
| CNmax | 0,04 mm | maximal radiellt spel |