Rod end GAKL22-PB
Main dimensions for GAKL22-PB
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 22.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0.021 mm, (bore tolerance: H7 (arithmetic mean)) |
| D | 42.00 mm | outer diameter, bearing |
| B | 28.00 mm | tolerance: -0.120 mm |
| dK | 38.10 mm | Head circle diameter |
| d1 | 25.80 mm | Outer collar diameter of the inner ring |
| d2 | 54.00 mm | Outer eye diameter |
| d3 | M22x1,5-LH | External thread, left-hand thread |
| h | 84.00 mm | Shaft length, head |
| C1 | 20.00 mm | Width of the rod end |
| ɑ | 15.00 mm | Tilt angle |
| l1 | 48.00 mm | Shaft length external thread thread |
| l2 | 111.00 mm | overall length |
| l7 | 29.00 mm | Distance between bore to thread shaft start |
| r1s | 0.30 mm | min. edge distance |
Performance data for GAKL22-PB
|---|---|---|
| Cr | 38,000 N | dynamic load rating, radial |
| C0r | 61,100 N | static load rating, radial (Head load capacity) |
| CNmin | 0 mm | minimal radial clearance |
| CNmax | 0.04 mm | maximum radial clearance |