Sprocket disc KRS20B-1-Z015
Main dimensions for KRS20B-1-Z015
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| z | 15 | number of teeth |
| pt | 1" 1/4 31.75 mm |
Pitch (inch) - Dimensions for roller chain Pitch (metric) - Dimensions for roller chain |
| b1 | 3/4 19.56 mm |
| d1 | 19.05 mm | Roller diameter - Dimensions for roller chain |
| Dk | 167.90 mm | Tip diameter (gearing) |
| Dt | 152.72 mm | Pitch circle diameter (gearing) |
| D | 20.00 mm | Diameter of pilot hole |
| C | 3.50 mm | Radius width |
| r | 32.00 mm | Gear radius |
| Zb | 18.50 mm | Tooth width |